Centrum Vet House

Godziny przyjęć Pon-Pt 9:00-20:00      Sob 9:00-14:00
ul. Poselska 1 Rąbień AB 95-070 Aleksandrów Łódzki

Oddajemy w Państwa ręce pliki skierowań na poszczególne badania diagnostyczne. Prosimy o dokładne zapoznanie się z ich treścią i uzupełnienie wszelkich niezbędnych informacji, wraz z określeniem zakresu działań, jakim pacjent ma zostać poddany w Centrum VetHouse (diagnostyka, diagnostyka wraz z niezbędnymi badaniami dodatkowymi lub czynnościami, diagnostyka i kontynuacja leczenia/leczenie chirurgiczne).

Wydruk skierowania prosimy koniecznie zabrać ze sobą na wizytę. Jeśli to możliwe prosimy również o wcześniejsze przesłanie skanu skierowania na adres info@centrumvethouse.pl, najlepiej wraz z dotychczasową historią leczenia – pozwoli to na dokładniejsze zaplanowanie i określenie zakresu wizyty.

W Centrum VetHouse gwarantujemy Państwu najwyższą jakość zlecanych badań. Dokładne opisy badań rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej to z kolei zasługa współpracujących z nami radiologów lek. wet. Tomasza Drewniowskiego oraz lek. wet. spec.Mateusza Hebla.


Rezonans magnetyczny (MRI)

Obrazy uzyskane przez jedyny w centralnej i wschodniej Polsce aparat o mocy 1,5T są bardzo szczegółowe, pozwalając na wychwycenie najbardziej subtelnych zmian patologicznych. Badanie aparatem 1,5T jest wykonywane o kilkadziesiąt procent szybciej w porównaniu do aparatów o mniejszej mocy, co przekłada się na krótsze znieczulenie pacjenta, a tym samym mniejsze obciążenie organizmu.

Do zalet procedury zaliczają się: skuteczność, dokładność, bezbolesność, bezinwazyjność oraz brak konieczności użycia promieniowania rentgenowskiego. Przede wszystkim badanie rezonansem magnetycznym ma zastosowanie w przypadku zmian obejmujących układ nerwowy (mózg oraz rdzeń kręgowy). Do wykonania badania wymagane jest skierowanie. 

Badanie rezonansem magnetycznym trwa około 60 minut  ( 1 obszar) i jest przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym inhalacyjnym (wziewnym).

Pacjenci, którzy mieli wykonywane zabiegi z wykorzystaniem implantów metalowych wymagają wcześniejszego kontaktu i kwalifikacji do przeprowadzenia diagnostyki.

Jak się przygotować?

– Przed zabiegiem pacjent powinien być wypoczęty. Należy mu zapewnić spacer odpowiednio wcześniej, a w przypadku pacjentów nerwowych, źle znoszących jazdę samochodem, przydatne mogą okazać się suplementy wyciszające

– Zapewnij minimum 8 godzin głodówki – szczególnie jeśli badanie dotyczy jamy brzusznej. Wodę odstawiamy na dwie godziny przed wizytą

– Zabierz ze sobą dokumentację wraz z wynikami badań, skierowaniem i numerem telefonu do lekarza prowadzącego

– Podczas rejestracji podaj swoje dane wraz z adresem mailowym – ułatwi to przekazanie wyników badania


Tomografia komputerowa (TK, CT)

Jest nieocenionym narzędziem do diagnostyki obrazowej, od lat znane z medycyny ludzkiej i coraz powszechniej stosowane w weterynarii. Pozwala m.in. na obrazowanie struktur kręgosłupa i rdzenia kręgowego, ułatwia dokładniejszą ocenę ortopedyczną, umożliwia określenie zasięgu zmian nowotworowych, a tym samym – opracowanie planu zabiegowego. Jest też nieodzowne w obrazowaniu struktur wewnątrzczaszkowych czy rozpoznawaniu zmian naczyniowych, takich jak zespolenie wrotno-oboczne.

Informacje dla opiekuna: 

Badanie tomograficzne jest badaniem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym inhalacyjnym (wziewnym), co jest niezbędne dla zapewnienia jego precyzji. Tomografia zawsze powinna być poprzedzona badaniem klinicznym, aktualnymi badaniami krwi, a w razie potrzeby również badaniem kardiologicznym, które wykluczy przeciwwskazania do znieczulenia. W przypadku pacjentów kierowanych z innych lecznic, prosimy o wcześniejsze wykonanie tych badań przez lekarzy prowadzących, jednak istnieje taka możliwość również w Centrum VetHouse.

W zależności od rozległości badania jak i rozmiarów pacjenta, ocena tomograficzna zajmuje ok 15-30 minut. Wraz z okresem wprowadzania i wybudzania ze znieczulenia, cała wizyta może trwać do 2 godzin, dlatego prosimy o zarezerwowanie sobie odpowiedniej ilości czasu.

Pacjenci, u których istnieją wskazania do dodatkowych procedur, takich jak podanie kontrastu do kanału rdzenia kręgowego lub pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego, jak również pacjenci w ciężkim stanie ogólnym, mogą po badaniu wymagać dodatkowej hospitalizacji – plan wizyty ustalimy z Państwem telefonicznie lub podczas konsultacji przed badaniem.

Jak się przygotować?

– Przed znieczuleniem pacjent powinien być wypoczęty. Należy mu zapewnić spacer odpowiednio wcześniej, a w przypadku pacjentów nerwowych, źle znoszących jazdę samochodem, przydatne mogą okazać się suplementy wyciszające

– Zapewnij minimum 8 godzin głodówki – szczególnie jeśli badanie dotyczy jamy brzusznej. Wodę odstawiamy na dwie godziny przed zabiegiem

– Zabierz ze sobą dokumentację wraz z wynikami badań, skierowaniem i numerem telefonu do lekarza prowadzącego

– Podczas rejestracji podaj swoje dane wraz z adresem mailowym – ułatwi to przekazanie wyników badania

Dla lekarzy:

Centrum VetHouse umożliwia wykonanie zleceniowych badań tomograficznych, zarówno gdy istnieje konieczność rozszerzonej diagnostyki ortopedycznej, neurologicznej bądź onkologicznej, jak i w sprawach pilnych, w godzinach otwarcia lecznicy. W każdym przypadku prosimy o możliwie wcześniejsze wykonanie badań kwalifikacyjnych do znieczulenia oraz o stabilizację pacjentów w stanie nagłym.

Na badania kwalifikacyjne składają się:

Aktualne (nie starsze niż 14 dni) badania krwi

  • Podstawowa biochemia i morfologia dla pacjentów do 4. roku życia
  • Profil rozszerzony z T4 dla pacjentów powyżej 4. roku życia
  • Pełen profil geriatryczny z kwasami żółciowymi dla pacjentów z objawami neurologicznymi lub historią napadów padaczkowych

Badanie echokardiograficzne

  • Dla pacjentów powyżej 8. roku życia
  • Dla pacjentów z patologicznymi szmerami w badaniu osłuchowym
  • Dla pacjentów ras szczególnie narażonych na zaburzenia oddechowe

Prosimy o zapoznanie się z treścią formularza skierowania i dokładne uzupełnienie danych klinicznych, tak by umożliwić uzyskanie jak najbardziej miarodajnych badań. Badania można umawiać poprzez kontakt telefoniczny oraz drogą mailową. W przypadkach złożonych, wymagających ustalenia szczegółowego zakresu badania, prosimy o bezpośredni kontakt lekarza prowadzącego.


RTG

Radiologia klasyczna to metoda z ponad stuletnią historią, ale wciąż niezastąpiona w codziennej praktyce medycznej. Wykorzystywana jest do diagnostyki złamań, zwichnięć, urazów, patologii klatki piersiowej i jamy brzusznej oraz diagnostyki okołozabiegowej w niemal wszystkich przypadkach ortopedycznych. Badanie radiologiczne to również niezbędny element diagnostyki zaburzeń rozwojowych, takich jak dysplazja stawów biodrowych i łokciowych – więcej o istocie badania dowiecie się Państwo w artykule “Dysplazja bioder i łokci”.

Badania radiologiczne ze względu na konieczność precyzyjnego ułożenia pacjenta i zniesienia napięcia mięśniowego, a niekiedy również naciągnięcia kończyny, w przeważającej większości odbywają się w znieczuleniu ogólnym, co jest również istotnym etapem badania ortopedycznego. Z tego względu pacjenci kierowani na diagnostykę RTG/ortopedyczną powinni być odpowiednio przygotowani do badania, co obejmuje:

  • głodówkę min. 6 godzin przed wizytą
  • aktualne (do 14 dni) badania krwi dla pacjentów powyżej 4. roku życia
  • aktualne badanie echo serca dla pacjentów z patologicznymi szmerami w badaniu osłuchowym oraz ras szczególnie predysponowanych do zaburzeń oddechowych

W przypadku pacjentów kierowanych na badania usługowe prosimy o dokładne określenie rodzaju oczekiwanych projekcji (np. lewoboczna, VD itp.). W przypadku badań wymagających podania kontrastu prosimy o wcześniejszy kontakt z przychodnią.

Zadzwoń teraz