Centrum Vet House

Godziny przyjęć Pon-Pt 9:00-20:00      Sob 9:00-14:00
ul. Poselska 1 Rąbień AB 95-070 Aleksandrów Łódzki

LABORATORIUM

W Centrum VetHouse do dyspozycji naszego zespołu lekarskiego pozostaje pełne zaplecze laboratoryjne, w tym aparatura do badania morfologicznego i biochemicznego, z możliwością oznaczenia jonogramu, progesteronu, specyficznej lipazy trzustkowej czy stężenia fenobarbitalu. Dzięki urządzeniom firmy VetScan najważniejsze informacje na temat stanu narządów wewnętrznych uzyskujemy w ciągu 15 minut.

Dysponujemy również wysokiej klasy mikroskopem pozwalającym na badanie osadu moczu, badanie parazytologiczne kału i ocenę rozmazów krwi.

Rutynowo wykonujemy także badania cytologiczne, będące niezbędnym narzędziem w diagnostyce zmian dermatologicznych, leczeniu zapaleń kanałów słuchowych oraz rozpoznawaniu i różnicowaniu zmian nowotworowych.

W przypadku badań specjalistycznych, takich jak posiewy, diagnostyka molekularna, diagnostyka alergii i badania genetyczne i histopatologiczne współpracujemy z:

Ponieważ zapewnienie jak najskuteczniejszej diagnostyki laboratoryjnej zależy również od właściwego przygotowania pacjenta, poniżej prezentujemy zasady, których warto się trzymać:

Badanie krwi

  1. Podobnie jak u ludzi, badania krwi wykonujemy na czczo, tzn. minimum po 8 godzinach głodówki. Czas ten może wymagać wydłużenia u pacjentów z historią wysokiego cholesterolu lub prób wątrobowych, niedoczynnością tarczycy, otyłych lub ras predysponowanych do lipemii, takich jak sznaucer miniaturowy
  2. Przed badaniem krwi nie należy pozbawiać zwierzęcia dostępu do wody
  3. W szczególnych wypadkach może istnieć konieczność wykonania badania o ściśle określonej godzinie. Dotyczy to pacjentów w trakcie terapii niedoczynności tarczycy (4-6 godzin po podaniu porannej dawki leku), nadczynności kory nadnerczy (przed podaniem kolejnej dawki) oraz cukrzycy (ustalane indywidualnie)
  4. Zadbajmy o minimalizowanie stresu przed wizytą – więcej w artykule „Bezstresowa Wizyta czyli Czym Jest Trening Weterynaryjny?”
  5. Zapewnijmy pupilowi odpowiednią nagrodę po pobraniu krwi (oczywiście bez czekolady)

W trosce o najwyższą wartość diagnostyczną pobranego materiału, badania kierowane do laboratorium zewnętrznego wykonujemy w godzinach 9-18 w tygodniu oraz 9-12 w soboty.

Badanie moczu

  1. Najlepszy materiał stanowi mocz pobrany na spacerze porannym
  2. Mocz staraj się pobierać jak najbardziej jałowo – można przed spacerem oczyścić okolicę narządów płciowych i odbytu lub odpowiednio wcześniej skrócić włos
  3. U kotów do pobrania moczu można wykorzystać specjalny niechłonny żwirek, który wsypujemy do uprzednio opróżnionej i zdezynfekowanej kuwety
  4. Po pobraniu mocz trzymaj w lodówce, w szczelnie zamkniętym pojemniku, bez dostępu światła
  5. Ze względu na szybko postępujące zmiany w osadzie, mocz należy dostarczyć do badania jak najszybciej, najlepiej w czasie czterech godzin
  6. W przypadku trudności z pobraniem moczu możliwe jest wykonanie małoinwazyjnej punkcji pęcherza przez powłoki brzuszne- choć może brzmieć przerażająco, jest to powszechna technika diagnostyczna i złoty standard w przypadku potrzeby wykonania badania bakteriologicznego (posiewu moczu)

Zadzwoń teraz