Centrum Vet House

Godziny przyjęć Pon-Pt 9:00-20:00      Sob 9:00-14:00
ul. Poselska 1 Rąbień AB 95-070 Aleksandrów Łódzki

Ektopia moczowodów

Ektopia moczowodu jest zaburzeniem rozwojowym, w którym ujście jednego lub obu moczowodów znajduje się w nieprawidłowym miejscu, innym niż trójkąt pęcherza moczowego. Jest to wynik nieprawidłowego rozwoju podczas embriogenezy. Przemieszczenie moczowodu może być klasyfikowane jako wewnątrzścienne, gdy ujścia moczowodów znajdują się w ścianie pęcherza moczowego, ale nie otwierają się w odpowiednim miejscu, lub zewnątrzścienne, gdy ujście moczowodu znajduje się poza trójkątem pęcherza moczowego, na przykład na szyjce pęcherza, cewce moczowej, macicy lub pochwie.

 

Moczowody są bardzo ważną częścią układu moczowego, transportują mocz z nerek do pęcherza moczowego. 

Właściciele najczęściej obserwują nietrzymanie lub kropelkowanie moczu u swoich zwierząt, szczególnie podczas aktywności fizycznej czy snu, czasem może być obecne zapalenie skóry w okolicy narządów płciowych zewnętrznych. Objawy są obserwowane w młodym wieku, najczęściej są to kilkumiesięczne szczenięta. 

 

Rozpoznanie ektopii moczowodów wymaga dokładnych badań dodatkowych, takich jak badania krwi (morfologia, biochemia), badanie moczu oraz diagnostyka obrazowa (usg, tomografia komputerowa, cystoskopia). Badania te pomagają wykluczyć inne choroby układu moczowego oraz ocenić stopień zaburzeń związanych z ektopią moczowodów.

 

Badanie ultrasonograficzne, jako pierwsza metoda z uwagi na niewielką inwazyjność, może pomóc w zdiagnozowaniu przemieszczenia moczowodów jedynie w obrębie pęcherza moczowego. 

Tomografia komputerowa jest wykonywana z użyciem kontrastu dożylnego i cechuje się wysoką dokładnością. Czasem niezbędne jest badanie cystoskopowe w celu zobrazowania nieprawidłowości od wnętrza pęcherza moczowego i cewki moczowej. 

 

Leczenie operacyjne jest dobierane indywidualnie do każdego przypadku. W celu zaplanowania zabiegu niezbędna jest diagnostyka obrazowa (najczęściej tomografia komputerowa). 

Jeden z naszych przypadków: Młoda suczka u której moczowód lewy biegnie śródściennie przechodząc na przeciwległą stronę, krzyżując się z moczowodem prawym, a swoje ujście znajduje na bocznej, prawej części szyjki pęcherza. Poniżej rekonstrukcja 3D

Zadzwoń teraz