Centrum Vet House

Godziny przyjęć Pon-Pt 9:00-20:00      Sob 9:00-14:00
ul. Poselska 1 Rąbień AB 95-070 Aleksandrów Łódzki

Artroskopia

Artroskopia jest stosunkowo mało inwazyjnym zabiegiem, polegający na oglądaniu wnętrza stawu, za pomocą urządzenia zwanego artroskopem. To rodzaj sztywnego wziernika, z własnym źródłem światła, przez który uzyskujemy obraz widziany na monitorze o dużej rozdzielczości. Poza układem optycznym, jest w nim do port do wprowadzenia miniaturowych narzędzi chirurgicznych.

Badanie wykonujemy w znieczuleniu ogólnym, na sali chirurgicznej, z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

W pobliżu stawu wykonuje się minimalne nacięcia, przez które następnie wprowadza artroskop. Jeśli istnieją wskazania, przeprowadza się następnie zabiegi, takie jak – usunięcie ciał obcych ze stawu czy plastykę chrząstki (artroskopia operacyjna).

Pacjenci najczęściej po zabiegu wychodzą do domu tego samego dnia.

Procedura jest poprzedzona kwalifikacją pacjenta składa się na to: badanie ortopedyczne oraz badania dodatkowe RTG i/lub TK-tomografia komputerowa. 

Najczęstszymi wskazaniami do przeprowadzenia artroskopii są:

  1. FCP – fragmentacja wyrostka wieńcowego przyśrodkowego kości łokciowej  spowodowana niedopasowaniem w stawie i jego przeciążeniem. Wolny fragment będzie się przemieszczał w stawie i powodował bólu oraz stan zapalny a w przyszłości zwyrodnienie w stawie. 
  2. OCD – osteochondroza oddzielająca/oddzielająca jałowa martwica kostno-chrzęstną, w której chrząstka stawowa odkleja się od kości.
  3. UAP – niezłączony wyrostek łokciowy dodatkowy kości łokciowej 
  4. Schorzenia ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia (zapalenie, naderwanie)
  5. Niestabilności stawu ramiennego (która może wynikać m.in. z zerwania ścięgna mięśnia podłopatkowego, albo zerwania więzadeł pobocznych)
  6. Uszkodzenia panewki łopatki
  7. Leczenie uszkodzeń łąkotki w przebiegu zerwanego więzadła krzyżowego przedniego u psów

FCP, OCD i UAP dotyka głównie młode psy ras dużych i olbrzymich. Przyczyny są wieloczynnikowe, począwszy od predyspozycji genetycznych, po warunki utrzymania.

Wspomniane zaburzenia mogą powodować bolesność okolicy stawu, opuchliznę i kulawiznę. Problemy z poruszaniem pojawiają się nawet u 4-5 miesięcznych psów. Bywa jednak, że zaburzenia ruchu pojawiają się po większym wysiłku, po czym, po odpoczynku, zanikają. Z czasem problem narasta, rozwijają się zmiany zwyrodnieniowe, a od pewnego momentu leczenie jest już naprawdę trudne i mniej efektywne. Warto zatem jak najwcześniej rozpoznać przyczyny, aby dać szansę (dopiero wchodzącemu w życie) pupilowi na normalne funkcjonowanie.

Oczywiście artroskopia jest odpowiednia także dla starszych psów, u których mogło już dojść do zmian zwyrodnieniowych.

Zabieg artroskopii w naszej placówce wykonuje lek. wet. Michał Stelmaszyk doświadczony chirurg-ortopeda. 

Przypadek kliniczny kliknij tutaj.

 

Zadzwoń teraz