Centrum Vet House

Godziny przyjęć Pon-Pt 9:00-20:00      Sob 9:00-14:00
ul. Poselska 1 Rąbień AB 95-070 Aleksandrów Łódzki

Tyreoidektomia

Tyreoidektomia jest chirurgicznym zabiegiem polegającym na usunięciu tarczycy lub jej części. Zabieg może być konieczny w przypadku wystąpienia guzów tarczycy, nadczynności tarczycy, nowotworów tarczycy lub innych schorzeń tego narządu.

 

Przed przystąpieniem do zabiegu niezbędna jest kompleksowa ocena stanu zdrowia psa lub kota, w tym badania dodatkowe: badania krwi, ultrasonografia i/lub tomografia komputerowa oraz zalecane jest badanie echokardiograficzne serca. 

Objawami choroby mogą być: zgrubienie w obszarze szyi pupila. Czasami pojawia się kaszel, trudność w połykaniu i oddychaniu.

Sam zabieg tyreoidektomii może być przeprowadzany z zastosowaniem różnych technik chirurgicznych, w zależności od rozmiaru guza, jego lokalizacji. Po zabiegu konieczna jest opieka i monitorowanie zwierzęcia.

Wskazania do zabiegu: 

Nowotwory tarczycy: W tym guzy zarówno łagodne, jak i złośliwe. W ponad połowie przypadków(60%) nie ma widocznych jej dysfunkcji. W pozostałych 30% występuje niedoczynność i 10% nadczynność tarczycy. Jeżeli chodzi o agresywność procesu, około 30-40% guzów tarczycy w przyszłości tworzy przerzuty.

Nadczynność tarczycy (hipertyreoza)

 

Możliwości chirurgiczne: 

Pełna tyreoidektomia: Usunięcie całej tarczycy.

Lobektomia: Usunięcie tylko jednego płata tarczycy.

Usunięcie guza: Jeśli guz jest łagodny i ograniczony. 

 

Profilaktyka po zabiegu: W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli usunięto całą tarczycę, pies może wymagać suplementacji hormonów tarczycy przez resztę życia. Regularne kontrole weterynaryjne wraz z badaniami krwi są istotne dla monitorowania stanu zdrowia psa po zabiegu.

Poniżej przedstawiamy kilka przypadków:

 

Operacja usunięcia płata tarczycy u kota

Nad palcem widoczny jest guz tarczycy obejmujący lewy płat
Rekonstrukcja 3D obrazu tomografii komputerowej po podaniu środka kontrastowego u kota. Strzałka wskazuje guz tarczycy.

 

Skany tomografii komputerowej po podaniu środka kontrastowego u psa. Strzałkami zaznaczono guz tarczycy.

 

 

Zadzwoń teraz