Tyreoidektomia jest chirurgicznym zabiegiem polegającym na usunięciu tarczycy lub jej części. Zabieg może być konieczny w przypadku wystąpienia guzów tarczycy, nadczynności tarczycy, nowotworów tarczycy lub innych schorzeń tego narządu.
Przed przystąpieniem do zabiegu niezbędna jest kompleksowa ocena stanu zdrowia psa lub kota, w tym badania dodatkowe: badania krwi, ultrasonografia i/lub tomografia komputerowa oraz zalecane jest badanie echokardiograficzne serca.
Objawami choroby mogą być: zgrubienie w obszarze szyi pupila. Czasami pojawia się kaszel, trudność w połykaniu i oddychaniu.
Sam zabieg tyreoidektomii może być przeprowadzany z zastosowaniem różnych technik chirurgicznych, w zależności od rozmiaru guza, jego lokalizacji. Po zabiegu konieczna jest opieka i monitorowanie zwierzęcia.
Wskazania do zabiegu:
Nowotwory tarczycy: W tym guzy zarówno łagodne, jak i złośliwe. W ponad połowie przypadków(60%) nie ma widocznych jej dysfunkcji. W pozostałych 30% występuje niedoczynność i 10% nadczynność tarczycy. Jeżeli chodzi o agresywność procesu, około 30-40% guzów tarczycy w przyszłości tworzy przerzuty.
Nadczynność tarczycy (hipertyreoza)
Możliwości chirurgiczne:
Pełna tyreoidektomia: Usunięcie całej tarczycy.
Lobektomia: Usunięcie tylko jednego płata tarczycy.
Usunięcie guza: Jeśli guz jest łagodny i ograniczony.
Profilaktyka po zabiegu: W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli usunięto całą tarczycę, pies może wymagać suplementacji hormonów tarczycy przez resztę życia. Regularne kontrole weterynaryjne wraz z badaniami krwi są istotne dla monitorowania stanu zdrowia psa po zabiegu.
Poniżej przedstawiamy kilka przypadków:
Operacja usunięcia płata tarczycy u kota


Skany tomografii komputerowej po podaniu środka kontrastowego u psa. Strzałkami zaznaczono guz tarczycy.