Centrum Vet House

Godziny przyjęć Pon-Pt 9:00-20:00      Sob 9:00-14:00
ul. Poselska 1 Rąbień AB 95-070 Aleksandrów Łódzki

Badanie kału

Badanie kału u psów i kotów jest podstawowym nieinwazyjnym badaniem, które niesie ze sobą dużą wartość diagnostyczną. Pozwala na rozpoznanie inwazji pasożytów jelitowych i płucnych, w tym nicieni i pierwotniaków. Pomaga w wykrywaniu zarówno przyczyn problemów gastrycznych, jak i zarażeń bezobjawowych, a tym samym ustaleniu przebiegu odrobaczania/leczenia. Dzięki wiedzy o obecności konkretnych pasożytów możemy przeprowadzać odrobaczanie celowane, z użyciem konkretnych preparatów.

Badanie kału jest szczególnie zalecane:

– szczeniętom i kociętom
– dorosłym psom i kotom, jako badanie profilaktyczne (szczególnie u zwierząt, które przebywały w dużych skupiskach zwierząt – schroniska, hotele dla psów, domy tymczasowe)
– jako element diagnostyki oraz w tracie terapii wielu schorzeń, szczególnie biegunek i wymiotów

Wynik badania kału standardowo jest dostępny w przeciągu kilku dni roboczych od dostarczenia materiału.

Do badania należy zebrać 3 próbki kału wielkości orzecha lub większe, w odstępach min. 24-godzinnych.
Próbki należy umieścić w odpowiednio dużym pojemniku lub w woreczkach jednorazowych. Kał luźny zbierać do pojemnika z łopatką.
Próbki kału od kotów zaleca się zbierać po wymianie podłoża w kuwecie na podkład papierowy lub przed zakopaniem odchodów przez kota
Do momentu badania próbki przechowywać w chłodnym miejscu (najlepiej w lodówce), szczelnie zamknięte i bez dostępu światła słonecznego
Próbki prosimy oznaczać imieniem zwierzęcia i datą.

 

Informacje o ewentualnych pasożytach przewodu pokarmowego  są dla nas istotne zarówno z punktu widzenia zdrowia zwierząt jak i ich właścicieli, ponieważ część z tych chorób to schorzenia zoonotyczne (człowiek może się zarazić od zwierząt).

 

Zadzwoń teraz