Centrum Vet House

Godziny przyjęć Pon-Pt 9:00-20:00      Sob 9:00-14:00
ul. Poselska 1 Rąbień AB 95-070 Aleksandrów Łódzki

Co zrobić, jeśli u psa pojawią się objawy niedowładu lub porażenia kończyn? 

Jeśli u psa pojawią się objawy niedowładu lub porażenia kończyn zalecane jest:

  1. Natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem weterynarii:

 – W przypadku nagłego niedowładu, czas jest kluczowy. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii i umów się na jak najszybszą wizytę.

  1. Zapewnienie bezpieczeństwa zwierzakowi

   – Jeśli pies ma trudności z poruszaniem się, upewnij się, że jest w bezpiecznym otoczeniu, wolnym od przeszkód(np. schody). W przypadku, gdy zwierzę próbuje się przemieszczać tylko na przednich kończynach umieszczenia psa/kota w klatce może być wskazane. Często dochodzi do znacznych otarć skóry, które mogą trudno się goić. 

  1. Unikaj nadmiernego ruchu:

   – Staraj się unikać nadmiernego ruchu psa, aby nie doszło do wytworzenia większego ucisku na rdzeń kręgowy i pogorszenia statusu neurologicznego. Dotyczy to również ruchów szyją w przypadku pacjentów z porażeniem czterokończynowym.

  1. Zapewnienie wygody.

   – Dostosuj otoczenie psa, aby zapewnić mu wygodę. Może to obejmować miękkie legowisko wyścielone podkładami higienicznymi. 

  1. Zachowanie spokoju:

   – Zachowaj spokój w obecności psa. Zwierzę może być zestresowane, bólowe  lub przestraszone, dlatego ważne jest, aby działać spokojnie, aby nie zwiększać jego niepokoju. Stres właściciela udziela się także pupilowi, co powoduje pogorszenie stanu ogólnego. 

 

  1. Zbieranie informacji.  

 – Przygotuj informacje na temat objawów, ich czasu trwania i wszelkich innych objawów. Wcześniejsze badania np. krwi mogą być przydatne. 

 

  1. Wykonanie badań diagnostycznych:  

– Może być konieczność wykonania badań dodatkowych: badania krwi, tomografii komputerowej (CT) lub rezonansu magnetycznego (MRI), aby dokładnie zdiagnozować przyczynę niedowładu. 

Prosimy przed planowaną wizytą nie karmić psa min 6h, oraz nie podawać wody 2h przed wizytą. 

Tutaj, mogą Państwo zapoznać się z ofertą diagnostyki obrazowej w naszej przychodni. 

Szybka wizyta u lekarza weterynarii może zapobiec niepełnosprawności i natychmiast złagodzić cierpienie czworonoga. Jeśli zaobserwujesz u swojego pupila objawy, takie jak trudności w poruszaniu się, porażenie kończyny, silne bóle kręgosłupa lub chód zataczający, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. 

Poniżej przedstawiamy kilka przypadków, które zostały zdiagnozowane.

UNTA

BLACKY

 

 

Zadzwoń teraz