Centrum Vet House

Godziny przyjęć Pon-Pt 9:00-20:00      Sob 9:00-14:00
ul. Poselska 1 Rąbień AB 95-070 Aleksandrów Łódzki

Badanie moczu

Badanie moczu jest powszechnym diagnostycznym narzędziem używanym w weterynarii w celu oceny zdrowia pacjenta.

Poniżej przedstawiamy kilka głównych celów badania moczu:

 1. Diagnoza chorób nerek: Mocz jest produktem filtracji krwi przez nerki, dlatego badanie moczu może pomóc w identyfikacji chorób nerek.
 2. Wykrywanie cukrzycy: Badanie moczu może być stosowane do monitorowania poziomu glukozy, co pomaga w diagnozie i monitorowaniu cukrzycy.
 3. Ocena funkcji układu moczowego: Badanie moczu pozwala ocenić, jak dobrze układ moczowy działa, w tym kontrolę pęcherza moczowego.
 4. Identyfikacja infekcji układu moczowego: Obecność bakterii, leukocytów i innych substancji w moczu może wskazywać na infekcję układu moczowego, taką jak zapalenie pęcherza czy zapalenie nerek.
 5. Monitorowanie leczenia: Badanie moczu może być używane do monitorowania skuteczności leczenia chorób nerek, cukrzycy oraz infekcji układu moczowego.
 6. Ocenianie stanu ogólnego zdrowia: Mocz może zawierać różne substancje, takie jak białka, ciała ketonowe czy ciała obce, które mogą być wskaźnikiem różnych stanów chorobowych.

Badanie moczu

 1. Najlepszy materiał stanowi mocz pobrany na spacerze porannym
 2. Mocz staraj się pobierać jak najbardziej jałowo – można przed spacerem oczyścić okolicę narządów płciowych i odbytu lub odpowiednio wcześniej skrócić włos
 3. U kotów do pobrania moczu można wykorzystać specjalny niechłonny żwirek, który wsypujemy do uprzednio opróżnionej i zdezynfekowanej kuwety
 4. Po pobraniu mocz trzymaj w lodówce, w szczelnie zamkniętym pojemniku, bez dostępu światła
 5. Ze względu na szybko postępujące zmiany w osadzie, mocz należy dostarczyć do badania jak najszybciej, najlepiej w czasie czterech godzin.
 6. W przypadku trudności z pobraniem moczu możliwe jest wykonanie małoinwazyjnej punkcji pęcherza przez powłoki brzuszne- choć może brzmieć przerażająco, jest to powszechna technika diagnostyczna i złoty standard w przypadku potrzeby wykonania badania bakteriologicznego (posiewu moczu)

W trosce o najwyższą wartość diagnostyczną pobranego materiału, badania kierowane do laboratorium zewnętrznego wykonujemy w godzinach 9-18 w tygodniu oraz 9-12 w soboty.Zadzwoń teraz