Centrum Vet House

Godziny przyjęć Pon-Pt 9:00-20:00      Sob 9:00-14:00
ul. Poselska 1 Rąbień AB 95-070 Aleksandrów Łódzki

Niedowład i porażenie kończyn u psów i kotów

Problemy związane z funkcjonowaniem kończyn miednicznych, zwłaszcza u psów, są częstym powodem wizyt w naszej placówce. Różne rasy psów wykazują predyspozycje do niedowładu lub porażenia kończyn, a objawy mogą rozwijać się stopniowo lub pojawić się nagle. Dzięki zaawansowanym metodom obrazowania rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej możliwa jest skuteczna i szybka diagnoza, co ma kluczowe znaczenie dla doboru odpowiedniego sposobu leczenia. 

Niedowład łac. (paresis) to osłabienie świadomej czynności ruchowej kończyny, podczas gdy porażenie (łac. plegia) oznacza całkowitą utratę funkcji motorycznej. 

W przypadku uszkodzenia w zależności od lokalizacji mięśnie kończyn mogą być napięte, odruchy rdzeniowe normalne lub wzmożone, a zanik mięśni rozwija się powoli lub mogą być mięśnie wiotkie, z osłabionymi odruchami lub ich brakiem, szybko postępującym zanikiem mięśni.

Rozróżnienie między ostrymi, a przewlekłymi niedowładami jest ważne z punktu widzenia czasu pojawienia się objawów, co wpływa na rokowanie i wybór metod leczenia. Choroby krążka międzykręgowego często są następstwem zmian zwyrodnieniowych i powodują powstanie przepukliny w typie I lub II  wg. klasyfikacji Hansena, stanowią częste przyczyny niedowładów/porażeń. Dodatkowo istotnym czynnikiem, aby określić rokowanie jest świadomość odczuwania bólu powierzchownego i bólu głębokiego w kończynach. 

Typ I Hansena występuje często u ras psów chondrodystroficznych, takich jak jamnik, pudel, beagle, cocker spaniel, welsh corgi, pekińczyk, shih-tzu, lhasa-apso, buldog francuski. Zmiany w strukturze tkanki jądra miażdżystego prowadzą do uszkodzenia rdzenia kręgowego, co wymaga różnych podejść terapeutycznych, w tym leczenia zachowawczego, fizjoterapii lub interwencji chirurgicznej.

Typ II Hansena, często obserwowany u dużych psów w starszym wieku (m.in. boksery, owczarki niemieckie i golden retrievery są predysponowane), rozwija się powoli, powodując stopniowy ucisk rdzenia kręgowego. Objawy obejmują trudności w ruchu, niezborność, niedowład kończyn miednicznych i zaniki mięśniowe.

Mielopatia zwyrodnieniowa, ostre nieuciskające uwypuklenie się jądra miażdżystego -ANNPE, zespół ogona końskiego, zator włóknisto-chrzęstny, zawał rdzenia, zapalenia krążka międzykręgowego i kręgów(discospondylitis) oraz nowotwory to inne czynniki powodujące niedowłady/porażenia kończyn miednicznych u psów. 

Podsumowując, diagnostyka i leczenie niedowładów/porażeń kończyn u psów wymagają kompleksowego podejścia, uwzględniającego różnorodne przyczyny i indywidualne cechy pacjenta. W zależności od rozpoznania dalszym etapem może być postępowanie operacyjne. 

Fizjoterapia weterynaryjna pełni istotną rolę w procesie rekonwalescencji.

Poniżej przedstawiamy kilka przypadków klinicznych:

https://www.facebook.com/watch/?v=220165894439336

https://www.facebook.com/watch/?v=219274567922083

 

 

Co zrobić, jeśli u psa pojawią się objawy niedowładu lub porażenia kończyn? 

  1. Natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem weterynarii:

 – W przypadku nagłego niedowładu, czas jest kluczowy. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii i umów się na jak najszybszą wizytę.

  1. Zapewnienie bezpieczeństwa zwierzakowi

   – Jeśli pies ma trudności z poruszaniem się, upewnij się, że jest w bezpiecznym otoczeniu, wolnym od przeszkód(np. schody). W przypadku, gdy zwierzę próbuje się przemieszczać tylko na przednich kończynach umieszczenia psa/kota w klatce może być wskazane. Często dochodzi do znacznych otarć skóry, które mogą trudno się goić. 

  1. Unikaj nadmiernego ruchu:

   – Staraj się unikać nadmiernego ruchu psa, aby nie doszło do wytworzenia większego ucisku na rdzeń kręgowy i pogorszenia statusu neurologicznego. Dotyczy to również ruchów szyją w przypadku pacjentów z porażeniem czterokończynowym.

  1. Zapewnienie wygody.

   – Dostosuj otoczenie psa, aby zapewnić mu wygodę. Może to obejmować miękkie legowisko wyścielone podkładami higienicznymi. 

  1. Zachowanie spokoju:

   – Zachowaj spokój w obecności psa. Zwierzę może być zestresowane, bólowe  lub przestraszone, dlatego ważne jest, aby działać spokojnie, aby nie zwiększać jego niepokoju. Stres właściciela udziela się także pupilowi, co powoduje pogorszenie stanu ogólnego. 

 

  1. Zbieranie informacji.  

 – Przygotuj informacje na temat objawów, ich czasu trwania i wszelkich innych objawów. Wcześniejsze badania np. krwi mogą być przydatne. 

 

  1. Wykonanie badań diagnostycznych:  

– Może być konieczność wykonania badań dodatkowych: badania krwi, tomografii komputerowej (CT) lub rezonansu magnetycznego (MRI), aby dokładnie zdiagnozować przyczynę niedowładu. 

Prosimy przed planowaną wizytą nie karmić psa min 6h, oraz nie podawać wody 2h przed wizytą. 

Tutaj, mogą Państwo zapoznać się z ofertą diagnostyki obrazowej w naszej przychodni. 

Szybka wizyta u lekarza weterynarii może zapobiec niepełnosprawności i natychmiast złagodzić cierpienie czworonoga. Jeśli zaobserwujesz u swojego pupila objawy, takie jak trudności w poruszaniu się, porażenie kończyny, silne bóle kręgosłupa lub chód zataczający, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. 

Poniżej przedstawiamy kilka przypadków, które zostały zdiagnozowane z wykorzystaniem tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego.

Przypadek suczki Unty KLIKNIJ TUTAJ, aby dowiedzieć się więcej.

 

Przepuklina krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym pomiędzy kręgami C4-C5

 

przepuklina krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa pomiędzy kręgami C2-C3

 

przepuklina krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowo-krzyżowym L7-S1

Zadzwoń teraz