Centrum Vet House

Godziny przyjęć Pon-Pt 9:00-20:00      Sob 9:00-14:00
ul. Poselska 1 Rąbień AB 95-070 Aleksandrów Łódzki

Profilaktyczne badanie ortopedyczne u młodych psów

Badanie ortopedyczne u młodych psów jest wykonywane w celu oceny zdrowia stawów i kości. Jest to szczególnie istotne u ras podatnych na problemy ortopedyczne, takie jak: dysplazja stawów biodrowych, dysplazja stawów łokciowych, osteochondroza (OCD), młodzieńcze zapalenie kości, zaburzenia rozwojowe kości. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych aspektów związanych z badaniami ortopedycznymi u młodych psów:

 

  1. Wiek psa

   – Badanie ortopedyczne w kierunku rozwoju dysplazji jest przeprowadzane u młodych psów. Zaleca przeprowadzenie pierwszego badania między 16-18 tygodniem życia. W zależności od wyniku badania, kolejne badanie kontrolne jest ustalane przez lekarza weterynarii. 

 

  1. Rasy podatne na problemy ortopedyczne

   – Niektóre rasy psów są bardziej narażone na choroby rozwojowe – ortopedyczne. W szczególności duże rasy m.in. owczarek niemiecki, labrador retriever, rottweiler, doberman, bernardyn, berneński pies pasterski czy dog niemiecki są bardziej podatne na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. Badania ortopedyczne są szczególnie ważne dla tych ras.

 

  1. Cel badania

   – Celem badania ortopedycznego jest ocena zdrowia stawów, kości i mięśni psa. Wczesne wykrycie ewentualnych problemów pozwala na wdrożenie odpowiednich działań zapobiegawczych lub leczniczych. Ma to szczególne znaczenie u psów, które jeszcze rosną, ponieważ niektóre metody leczenie dysplazji są wykonywane tylko w młodym wieku. Badanie może obejmować ocenę ruchu, sprawdzanie symetrii kończyn, a także manipulacje mające na celu wychwycenie bólu lub nieprawidłowości w stawach. Dzięki wczesnemu wykryciu patologii możliwe jest zastosowanie najlepszej metody leczenia dla danej choroby i danego pacjenta.

 

  1. Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, osteochondroza – OCD, młodzieńcze zapalenie kości. 

   – Badanie ortopedyczne jest szczególnie istotne w przypadku ras predysponowanych do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. W przypadku podejrzenia nieprawidłowości najczęściej są wykonywane zdjęcia RTG lub w niektórych przypadkach zalecamy tomografię komputerową. 

 

  1. Monitorowanie wzrostu

   – U młodych psów badanie ortopedyczne może również obejmować monitorowanie wzrostu. Nierównomierny wzrost kości mogą wpływać na rozwój stawów i prowadzić do poważnych problemów ortopedycznych. Dotyczy to psów chondrodystroficznych o krótkich kończynach m.in. jaminik, welsh corgi, shi-tzu, basset. Nieprawidłowości prowadzą do wykrzywienia kończyn, koślawości, szpotawości. 

 

  1. Jak się przygotować do wizyty? 

   – Zaleca się, aby pies był na czczo (tj. 6-8h bez jedzenia i 2h bez picia) przed wizytą. Jeśli będzie konieczność wykonania badań dodatkowych (zazwyczaj jest to badanie RTG) konieczne będzie znieczulenie psa (sedacja). 

Proszę pamiętać o wykonaniu wcześniej pełnej profilaktyki szczepień ochronnych u młodego psa. 

 

Warto podkreślić, że objawy takie jak bolesność, nieprawidłowości w chodzie czy trudności w poruszaniu się, zwłaszcza u młodych psów, nie powinny być lekceważone i są wskazaniem do  konsultacji ortopedycznej. 

 

Zadzwoń teraz