Centrum Vet House

Godziny przyjęć Pon-Pt 9:00-20:00      Sob 9:00-14:00
ul. Poselska 1 Rąbień AB 95-070 Aleksandrów Łódzki

ENDOSKOPIA

Endoskopia jest doskonałym uzupełnieniem arsenału diagnostycznego w chorobach przewodu pokarmowego i układu oddechowego, a także kanałów słuchowych. Dzięki wprowadzeniu kanału wizyjnego do światła tchawicy, żołądka czy prostnicy możemy z dużą precyzją ocenić wygląd makroskopowy, drożność, zmiany przewlekłe i rozrostowe. Endoskop pozwala ponadto na pobranie często niedostępnych inną metodą próbek do badań dodatkowych, takich jak wycinki ze ściany żołądka lub popłuczyny z drzewa oskrzelowego.

 

Endoskop stanowi również niezwykle ważną alternatywę dla zabiegów chirurgicznych, na przykład w przypadkach połknięcia ciała obcego. Dzięki możliwości bezinwazyjnego usunięcia igieł, kości czy zabawek, w porównaniu z klasycznym zabiegiem do minimum ograniczamy ryzyko powikłań, skracamy bolesność i czas rekonwalescencji oraz redukujemy koszty ponoszone przez opiekuna.

 

W Centrum VetHouse endoskopia znajduje zastosowanie również w ortopedii, za sprawą lek. wet. Michała Stelmaszyka, który podczas zabiegów specjalistycznych tą metodą diagnozuje i leczy zmiany zachodzące w przebiegu na przykład osteochondrozy stawu ramiennego lub dysplazji stawów łokciowych.

 

Mimo niewątpliwych zalet należy pamiętać, że badanie endoskopowe wiąże się z pewnymi obostrzeniami wynikającymi z konieczności znieczulenia ogólnego. Pacjenci kierowani na endoskopię powinni mieć wykonane aktualne badania krwi, a w przypadku zaburzeń ze strony układu oddechowego, jak również u pacjentów starszych, dodatkowo niezbędne jest wcześniejsze badanie kardiologiczne (echo serca).

 

Endoskopia wymaga również odpowiedniego przygotowania pacjenta wg poniższych zasad:

 

Gastroskopia

– głodówka 24 godziny przed badaniem

– odstawienie wody na 4 godziny przed badaniem

 

Kolonoskopia

– głodówka 48 godzin przed badaniem

 

 

Bronchoskopia

– głodówka 8 godzin przed badaniem

 

 

W celu zarezerwowania terminu na badanie endoskopowe prosimy o wcześniejsze wypełnienie formularza skierowania i zapoznanie się z zawartymi w nim wymogami.

Zadzwoń teraz