ENDOSKOPIA
Endoskopia jest doskonałym uzupełnieniem arsenału diagnostycznego w chorobach przewodu pokarmowego i układu oddechowego, a także kanałów słuchowych. Dzięki wprowadzeniu kanału wizyjnego do światła tchawicy, żołądka czy prostnicy możemy z dużą precyzją ocenić wygląd makroskopowy, drożność, zmiany przewlekłe i rozrostowe. Endoskop pozwala ponadto na pobranie często niedostępnych inną metodą próbek do badań dodatkowych, takich jak wycinki ze ściany żołądka lub popłuczyny z drzewa oskrzelowego.
Endoskop stanowi również niezwykle ważną alternatywę dla zabiegów chirurgicznych, na przykład w przypadkach połknięcia ciała obcego. Dzięki możliwości bezinwazyjnego usunięcia igieł, kości czy zabawek, w porównaniu z klasycznym zabiegiem do minimum ograniczamy ryzyko powikłań, skracamy bolesność i czas rekonwalescencji oraz redukujemy koszty ponoszone przez opiekuna.
W Centrum VetHouse endoskopia znajduje zastosowanie również w ortopedii, za sprawą lek. wet. Michała Stelmaszyka, który podczas zabiegów specjalistycznych tą metodą diagnozuje i leczy zmiany zachodzące w przebiegu na przykład osteochondrozy stawu ramiennego lub dysplazji stawów łokciowych.
Mimo niewątpliwych zalet należy pamiętać, że badanie endoskopowe wiąże się z pewnymi obostrzeniami wynikającymi z konieczności znieczulenia ogólnego. Pacjenci kierowani na endoskopię powinni mieć wykonane aktualne badania krwi, a w przypadku zaburzeń ze strony układu oddechowego, jak również u pacjentów starszych, dodatkowo niezbędne jest wcześniejsze badanie kardiologiczne (echo serca).
Endoskopia wymaga również odpowiedniego przygotowania pacjenta wg poniższych zasad:
Gastroskopia
– głodówka 24 godziny przed badaniem
– odstawienie wody na 4 godziny przed badaniem
Kolonoskopia
– głodówka 48 godzin przed badaniem
Bronchoskopia
– głodówka 8 godzin przed badaniem
W celu zarezerwowania terminu na badanie endoskopowe prosimy o wcześniejsze wypełnienie formularza skierowania i zapoznanie się z zawartymi w nim wymogami.